Proje Koordinasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi'nden "Girişimcilik" semineri

Üniversitemiz Proje Koordinasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından akademik personelimize yönelik olarak düzenlenen "Girişimcilik" konulu seminer, 7 Nisan 2016 tarihinde Rektörlük Seminer Salonu'nda gerçekleştirildi.

Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meltem Onay seminerinde ilk olarak kendi özgeçmişi ve tecrübelerinden bahsederek; JTI, Bosch, Hugo Boss, Philip Morris gibi firmalar; TRT ve PTT gibi kurumlarla yaptığı kurum kültürü çalışmalarından söz etti.

Vestel-Kurumsal İletişim, Viessmann-Kurum Kültürü, Schneider-Algı Yönetimi, Güres Grup-Çalışan Beklentileri, Sipil Grup-Kariyer Planlama konularındaki çalışmaları ile üniversite-sanayi işbirliğinin ne kadar önemli olduğunun farkına vardığını dile getirdi.

"Bilim ve teknolojiye gösterdiğimiz önem kadar varız. Teknoparklar, bir kalkınma aracı aslında" diyen Onay; sadece üniversitelerin değil, sanayinin de artık değişmek zorunda olduğunu vurguladı. Müşteri odaklı ürün ve hizmet üreten, teknolojiye hakim olması gerektiğini gören, yenileşmeye önem veren, ekosistemini yani müşterisini, çevreyi, toplumu ve tedarikçilerini gözetmek zorunda olan, küresel rekabetçiliği hedefleyen bir yaklaşım sergilenmesi gerektiğini belirtti.

Teknoparkların üniversitelere neler katacağından bahseden Onay; öğretim üyelerinin itibar kazanacağını, öğrencilerin sanayi odaklı eğitim alacaklarını, ders anlatım şeklinin değişeceğini, staj ve iş bulma imkanının artacağını, inovasyon, teknik bilgi üretme imkanı (laboratuvarlar), iç girişimcilik, interdisipliner çalışmalar, kendini tanıma ve başarma yetisi ve güvenin oluşacağını dile getirdi ve "Ama bence en önemlisi tercih edilen bir üniversite olma hayali, Silikon Vadisi gibi Manisa Vadisi neden olmasın ki?" dedi.


Celal Bayar Üniversitesi © 2014 | Güvenlik ve Gizlilik